Apple’ın yaklaşık 1 haftadır hizmet veremeyen geliştiricisitesi yavaş yavaş kendine geliyor.

Hatırlarsanız bundan yaklaşık 1 hafta önce Apple’ın yazılımcılar için hazırladığı geliştirici sitesine erişim kesilmişti. Bu olayın üzerine herkesApple’ın bir hacker saldırısına uğradığını ve bu yüzden siteye erişimin kapatıldığını düşünüyordu. Apple’dan beklenen açıklama ise bu haftanın başında geldi. Apple da bir saldırıya uğradıklarını doğruladı ve güvenlik tehdidi sebebiyle siteye erişimi kestiklerini belirtti.

Daha sonra ise bu olayların arkasında Türk güvenlik araştırmacısı İbrahim Baliç’in olduğu ortaya çıkmıştı. İbrahim Baliç yaptığı açıklamada, Apple’ın geliştirici sitesinde birçok açık bulduğunu ve bu açıklar sayesinde sitede kayıtlıgeliştiricilerin bilgilerine ulaşabildiğini söylemişti. Apple ise bu olayların ardından bir daha böyle bir olayınyaşanmaması için geliştirici sitesini baştan başa yenileyeceğini duyurmuştu.

İşte bu yenileme işlemi halen devam ediyor ve sitedeki düzeltmeler yavaş yavaş yapılıyor. Bu yenileme işlemi biraz daha süreceğe benziyor ki Apple, geçtiğimiz gün geliştirici sitesinde bir durum sayfası açtı. Bu sayfadan siteninyenilenen ve açık olan bölgeleri hakkında geliştiricilere bilgi veriliyor.

Şu an bakıldığında sitenin iTunes Bağlantı ve Hata Raporlama bölümleri aktif hale getirilmiş. Ancak liste biraz uzunve sitenin tekrar tüm bölümlerinin çalışması biraz zaman alacak gibi gözüküyor

 

Teknokulis’e tesekkurler

Share.

About Author

Leave A Reply