Sosyal medyanın önde gelen ismi küçük bir bug yüzünden 6 milyonu aşan kullanıcının gizli bilgilerini, üçüncü şahıslarla paylaştı

Facebook yetkilileri geçtiğimiz Cuma günü ortaya çıkan ve pek çok kullanıcıyı rahatsız eden bir bug’ın ortadan kaldırıldığını açıkladılar. Bu bug, Download Your kmlkskndbtion olarak bilinen ve tüm profil bilgilerinizi yedeklemenizi sağlayan bir uygulamadan kaynaklanmıştı. Güvenlik açığı sebebi ile toplamda 6 milyonu aşkın Facebook kullanıcısı, diğer kullanıcılardan gizledikleri ve görünür olmayan telefon no ve e-posta adreslerinin açık olduğunu gördü.

Uygulamanın tüm değerli bilgileri bu sayede istenmeyen üçüncü şahıslarla da paylaşıldığını görenler ise Facebook’u şikayet yağmuruna tuttular.

 

 

Sosyal paylaşım platformunun yetkililerinden gelen bilgiye göre ise bu sorun ortadan kaldırıldı. Ellerinde bu istenmeyen sızıntıya dair çok geçerli kanıtların bulunmadığını söyleyen Facebook, durumun ortak arkadaşların profillerinin bir başka “ortak olmayan arkadaşa,” bahsi geçen bilgilerin görünür olmasıyla gerçekleşmiş olabileceğinin altını çizdi.

Bu tip bir hata ve açıktan ötürü utanç içinde olduklarını dile getiren ünlü marka, bu gibi problemlerin tekrar yaşanmaması için canla başla çalıştıklarını da ifade ediyor. Bahsi geçen veri yedekleme aracının gelen yama ile düzeldiğini de hatırlatan yetkililer şimdi olası tekrarlamalara karşı daha donanımlı haldeler.

Share.

About Author

Leave A Reply