[notice]Google Mobil Güncellemesi ‘ne Yakalananlar Hala Vaktiniz Var[/notice]

Mobil teknolojinin gelişmesi ile artık web sayfalarında Mobil Destek ( Uyumluluk ) kavramı sorunu baş göstermiştir. Kişisel Blog sayfasından haber sitesine, e-ticaret sitesinden kaynak sitelere kadar hemen hemen tüm web sitelerde bir mobil uyumluluk sürecine girilmiştir . Bu sebeple Google ise çalışmalarını bu hale göre düzenlemiş Panda ve Penguen  algoritmalarında değişiklik yapmıştır. Panda algoritma güncellemesi ile %12 Penguen algoritma güncellemesi ile birlikte ise %4 değişilik göstermiştir. İlerleyen zamanda yeni gelecek olan bir güncelleme ile bu oranın %40’ları göreceği de ihtimaller arasındadır .

Mobil Uyumluluk Nedir? Neye Yarar?

Değerli okurlarım Mobil Uyumluluk dediğimiz kavram tam anlamıyla web sitelerinin Masaüstü üzerindeki arayüz görünümünü Mobil cihazlarda olan görünüme uygun hale getirmektir. Yani normal olarak masaüstünden girip bilgi okuduğumuz, video izlediğimiz web sayfalarının Mobil cihazlar üzerinde sorun çıkarmadan aynı yolla izlenmesi durumudur. Çünkü bilgisayardan bakılan bir web sayfası mobil cihazlarda kontrol edildiği zaman  bozulmalar, kötü görüntüler yaşanmaktadır ve günümüz internet kullanıcılarının %50’si ( normalin üzerinde bir oran) mobil cihazdan sanal dünyaya erişim sağlamaktadır. Bu durum mobil teknoloji olarak iPad, Android yada IOS gibi işletim sistemleri olan Akıllı telefonlar, Notbook, Tablet PC gibi cihazlarımızda olmaktadır . Google geçtiğimiz süre içinde ama sonuçlarında web sayfalarının linklerinin bulunduğu alanları hemen altına mobil cihaz uyumlu ( Mobile – friendly ) yani mobil dostu ibaresini eklemişti.

Görüntü ;

kurumsal seo danışmanlığı

 

Bunun yanısıra bu ibare ile birlikte İngilizce aramalarda (search) ise Mobil uyumluluk icon‘u eklenmişti. Algoritma değişikliği öncesi ön kontroller de diyebiliriz. Asıl algoritma değişikliği ise 21 Nisan ile birlikte uygulamaya girmişti. %40 olacak bu değiliklik normalin üzerinde bir oran olup halen şansımız varken mobil uyumlu web sayfalarına geçmek gerektiğinin de bir kırmızı sinyali olduğu düşüncesindeyim..

mobilekmlkskn

Web Sayfam Mobile Destekli mi? Nasıl Destekli Hale Getirebilirim?      kurumsal seo danışmanlığı

Değerli okurlarım mobil uyumluluk için çeşitli araçlar ve uygulamalar, eklentiler ve daha birçok alternatif bulunmakta. Bunlardan ilkini tanıtmak gerekirse Google’un bizim için hizmete açtıgı  Web Master Tools‘ta sitenizin ne kadar Mobil cihaza uygun olduğunu görebilir, hatalarınızı görüp düzelterek ilk çalışmalarınıza daha verimli başlayabilirsiniz. Eğer kullanılan sistem WordPress veya Joomla ise biraz daha şansınız var demektir, çünkü bu sistemlerin Mobil Uyumluluk için hazırladığı Temalar (Template) veya Eklentiler (Plugin) mevcuttur. Bu eklentileri kullanarak gerekli modifikasyon ve optimize işlemlerini yapılabilir. Bu araçlar aracılığı ile web sayfanızı mobil uyumlu hale getirmeniz daha rahat olabilir.

 

mobileseocuk

kurumsal seo danışmanlığı

Share.

About Author

Leave A Reply