Bu yazımda MEB, üniversite, KYK gibi kurumlar tarafından yasaklanan sitelere giriş yönteminden bahsedeceğim. Daha da güzeli kimse sizin hangi siteye girdiğinizi bilemeyecek. Ancak şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Bu yöntemi kötü kötü sitelere girin diye vermiyorum. Bizim kurumlarımız aşırı müdahaleci, bazen alakasız siteler yasaklanabiliyor. Diğer bir konu da üniversite ağları. Bu ağlar akademik amaçlar için kurulmuştur, amaçları dışından kullanmak uygun olmaz.

Burada iki boyut bulunuyor. Üniversite ağlarını ele alalım. Hangi bilgisayardan hangi sitelere girildiği ve bu bilgisayarların kimlere ait olduğu bilgi işlemciler tarafından bilinir. Hatta akademisyenlerin bile kötü kötü sitelere girdiklerini söylüyorlar. Neyse, bu bilgilerin bilgi işlemcilere gitmemesi bizim ele alacağımız ilk mesele. Diğer mesele de sistem tarafından yasaklanmış sitelere erişmek.

Bunun için ne olması lazım? Öncelikle sunucuyla aramızdaki veri transferinin şifrelenmesi gerekiyor ki bilgi işlem bizi izleyemesin. Daha sonra da o sunucu üzerinden istediğimiz internet sitesine bağlanmak. Bir taşla iki kuş vurabileceğimiz program veya eklentiler mevcut, kullanımları da oldukça basit.

Önemli Not: Şimdi ben bu bilgileri paylaşırım ama bu gizliliğin tek bir boyutu. Örneğin “Nasılsa yakalanmam, gir şu ferre sitelerine.” derseniz ve de diğer konulara dikkat etmezseniz biri sizi yakalayabilir. Star TV çalışanının yakalandığı gibi bilgisayarınızdan Youtube’a girmeye çalışan biri “You” yazdığında ekrana “Youporn” çıkarsa yakalanırsınız, rezil olursunuz valla.

Şimdi giriş yönteminden bahsedeyim. İki giriş yöntemimiz mevcut. Proxy ve VPN.

Zenmate

Bu güzide Google Chrome eklentisi sizi yasaklı sitelere eriştirmekle kalmıyor, sunucuyla aranızdaki bağlantıyı şifreliyor. Bu sayede izlenme korkusu da yaşamıyorsunuz. Bu linke tıklayarak Chrome’unuza yükleyebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklenti sizi kaydolma ekranına yönlendirecek ve kaydolduktan sonra da anonim sörfe başlayabilirsiniz. Yüklediğinizde adres çubuğunun sağında eklentinin simgesi çıkacak. Buradan tek tıkla açıp kapatabilirsiniz. Bu eklenti ile 5 farklı ülke üzerinden anonim sörf yapabiliyoruz. Chrome eklentisi olduğundan, sadece Crome için geçerli tabii. Diğer internet tarayıcılarından veya programlar için bağlanamıyorsunuz. İşiniz bittiğinde kapatın, çünkü interneti biraz yavaşlatıyor bu zımbırtı. Ama işinizi de gayet güzel görüyor.

zenmate-kullanim-600x331

VPN kullanımını ise sadece oyun veya programlar için gireceklere tavsiye ederim. Oyun için ise ücretli VPN programı lazım. Bence en iyilerinden biri Cyber Ghost VPN. Kullandım, hızı ve pingi gayet iyi durumda. İnternetin hızlı, pingin düşük olması gerekiyor. Haaa bu yazıyı paylaştıktan sonra aklıma, internette nasıl iz bırakmadan, güvenli ve gizli sörf yapabileceğimizi anlatan bir yazı yazmak geldi. Uygun bir vakitte de onu paylaşayım bari.

Share.

About Author

Leave A Reply