Her şirketin kendine ait bir veri merkezi yer alıyor. Küçük şirketler için bu merkez için bir oda yeterli olsa da konu Facebook, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri olunca söz konusu merkezler yere göğe sığamıyor. Microsoft’un bu sorun için bulduğu çözüm ise hayranlık verici. 

Veri merkezleri için sadece devasa bir alan da yeterli olmuyor. Makineleri soğutmak bile başlı başına bir masraf haline geliyor. Microsoft ise veri merkezini denizin altına yaparak soğutma sistemini de bedavaya getirmeyi amaçlıyor. Project Natick adı verilen ve Microsoft’un 2013 yılından beri üzerinden düşündüğü proje gayet başarılı görünse de bazı eksileri de yok değil. Örneğin veri merkezinde oluşabilecek bir sorunda teknisyenin deniz altına inerek makinelere müdehalede bulunması kolay olmayacak gibi görünüyor. Projenin ne zaman gerçeğe dönüşeceği hakkında ise şu an için kesin bir bilgi bulunmuyor.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Doğaya acaba daha fazla nasıl zarar verebiliriz ?Sorusunun yanıtı bu bence. Kabul ediyorum mükemmel bir fikir fakat teknolojiyi birazda doğayı koruyarak veya doğanın düzenine karışmayarak yapabiliriz bence

Leave A Reply