Türkiye’de iki şirketin sistemine girip yüklü miktarda parayı İstanbul’daki iki kişinin hesabına aktaran Romanyalı hacker, elektronik bankacılık departmanın dikkati sonucu yakayı ele verdi.

Edinilen bilgiye göre; Romanya’da yaşayan bir hacker, Türkiye’de faaliyet gösteren iki şirketin bilgilerine ulaştı. Her iki şirketin hesaplarını boşaltan ve ardından İstanbul’daki iki adamının hesabına EFT ile paraları aktaran hacker, Elektronik Bankacılık departmanı görevlilerinin dikkati sonucu son anda durduruldu.

Elektronik Bankacılık departmanı görevlilerinin kısa aralıklarla iki şirketin hesabındaki

yüklü miktardaki paranın Mehmet Hüner isimli bir şahsın hesabına EFT yapıldığından kuşkulandı. Bunun üzerine devreye giren görevliler şirket sahiplerini arayarak EFT işlemi yapıp yapmadıklarını sordu. Şirket yetkilileri de EFT işleminden haberdar olmadıklarını ifade ederek işlemin durdurulmasını istedi.

BANKA ÇALIŞANLARI ŞÜPHELİLERİ OYALADI, POLİS YAKALADI

Bunun üzerine harekete geçen görevliler hackerin para transferi yaptığı Kartal’daki banka şubesini arayarak görevlileri uyardı. Bankacılık departmanı görevlileri, ortada bir dolandırıcılık olayı olduğunun ve Mehmet Hüner isimli şahsa ödeme yapılmayacağının bilgisini verdi. Öğlen saatlerinde parayı çekmek üzere bankaya gelen Mehmet Hüner ve beraberindeki Azeri uyruklu İlkin Bayramov, banka görevlileri tarafından ‘biraz bekleyin, sizin paranızı ayarlamaya çalışıyoruz’ diyerek oyalandı. Uzun bekleyişin ardından banka görevlilerinden şüphelenen iki şahıs yakalanmamak için bankadan uzaklaşmak istedi. Bu sırada bankaya ulaşan polis ekipleri ihbar edilen şüphelileri kısa sürede gözaltına aldı.

Yakalandıktan sonra emniyete götürülen Azeri uyruklu İlkin Bayramov ve Mehmet Hüner, ‘bizi neden gözaltına aldılar haberimiz yok’ diyerek basın mensuplarına tepki gösterdiler. Emniyette sorguya alınan iki şüphelinin ‘Bizim Romanya’da Hasan isimli arkadaşımız var. Onun bize borcu vardı, o da bankaya bizim hesabımıza para yatırdı. Biz o parayı çekmeye gitmiştik, bizim bir suçumuz yok’ dedikleri öğrenildi.

Kaynak: IHA

Share.

About Author

Leave A Reply