Backlink nedir ?

– Backlink, ücretli yada ücretsiz olarak bir sitenin sizin sitenize referans olması demektir.

Backlink Ne işe yarar ?

– Backlink denen kriter size referans olan sitenin kalitesine göre ya sizin sitenizi yüceltir, yada batırır. Tabi bir referans bu kadar fazla etkilemez ama genel olarak kalite ortalaması bunu belirler.

Trustrank nedir ?

– Trustrank değeri, sıralamanızı dolaylı yoldan etkileyen ve spama karşı mücadelede en önemli kriter belirleyici değerlerden biridir. Bu değer sitenizin güvenirlik oranını belirler, bu oran genellikle siteler arası verilen linkler sayesinde artar veya düşer.

Geçelim şimdi ana konuya.

Yapılmaması gerekenler adlı makalemi okuduktan sonra, bazı arkadaşlar ” e backlink alma dedin napacağız o zaman ?” tarzı sorularla yöneldiler. Ben size backlink almayın demedim, backlink paketi almayın. Backlinkleri tek tek seçerek alın.

backlink-nedir

Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Aldığınız backlink, tanıtım yazısı olabilir, reklam olabilir, footerlink olabilir her tür dofollow link olur kısacası. Ama dikkat edilmesi gerekilen noktalar şunlar.
  • Site sektörünüz ile ilgili, sektörde belirli bir saygıya sahip site olmalı.
  • Backlink aldığınız sitenin index hızı yüksek ve sıralanması iyi olmalıdır ki makale hit getirsin, makaleden de sizin sitenize hit gelsin.
  • Backlin aldığınız sitenin link çıkışı az olmalı ve sizden sonra satılacak link sayısını bilmelisiniz.( Sizden sonra 50 kişiye daha satacaksa hiç almayın )
  • Link çıkışı az olmasını istediğimiz için yorum ile backlink almayın sitenize, buna izin veren bir site zaten link çöpüne dönmüştür yada dönecektir.
  • Zamana yayılmalı ve asla acele etmemelisiniz. Diğer makalelerimden “Google hepimizden akıllı ve bizi çok iyi takip ediyor” sözümü hatırlıyorsunuzdur, aldığınız tanıtım yazıları veya linkler bir kerede yüklü şekilde olmamalı, özellikle yeni açılmış taze siteler için siteyi önce kaliteli bir içerikle beslemeli ardından bu alımlar yapılmalı.
  • Backlink alacağınız sitelerin, kaliteli sitelere link çıkışı yaptığından emin olun. Kısacası trustrank değeri yüksek olsun.
  • Kriterlerimizi belirledik, backlinki aldık, bunu periyodik bir şekilde (  haftada 1-2 tanıtım yazısı şeklinde olabilir )  devam ettirdik bunları yaparken başka ne yapmalıyız ? Paravan bloglar oluşturmalıyız.

Paravan Blog

Paravan blog nedir ?

– Paravan blog, siteniz ile aynı içerik kategorisine sahip özgün ve benzer içerikler ile beslenmiş ana sitenize link vererek güçlü bir link yapısı oluşturmamıza yarayan yapıdır.

Paravan Blog olarak ne kullanmalıyız ?

Kesinlikle paravan blog için tekrar hosting ve alan adı masrafı yapmanıza gerek yok, Tumblr,blogspot (blogger) ve wordpress’in ücretsiz blog servislerini kullanabilirsiniz. Daha yüzlerce ücretsiz blog servisi var ama bu üçünden başkasına inanın gerek yok.

Peki bu paravan blogları nasıl kullanacağız şimdi diye düşünüyorsunuz, işte en can alıcı kısım burası. Paravan blogları sitemizle aynı içerik kategoresinde ama farklı makaleler ile besleyip, bu makalelerde anahtar kelimeler ile sitemize link çıkışı yaparak ve ana sitemizde paylaştığımız yazıları buradaİMLEYEREK kullanmalıyız bu paravan blogları. İmlemenin altını çizdim çünkü yazdığımız makalenin aynısını paravan bloga yazmayacağız. Bağlantı paylaş şeklinde makalemizi, makalemizin açıklamasını başlığını ve etiketlerin girerek paylaşacağız. İki siteye de aynı içeriği tekrar tekrar girmenin anlamı yok.

Paravan bloglara da ana sitenizmiş gibi gerekli seo iç optimizasyonunu yapmanızda fayda var.

Tanıtım yazısı aldık, paravan blog oluşturduk, e çok asosyal kaldık dimi ?

blog

Sosyal Medya Hesapları

Kullanacağınız servisler arasında mutlaka olması gerekenler :

Google Plus

Twitter

 Facebook

Tumblr ( hem paravan blog, hem sosyal medya hizmeti olarak kullanmakta fayda var)

Bu servislerde paylaştığınız makaleleri imlemeniz çok önemli. Fakat bu hesaplar aktif kullanıcılara sahip olmalı ki geri dönüş alabilesiniz. Bu servisler için ücretli olarak aktif kullanıcı alabilir veya sizin hünerlerinize bağlı olarak kendi kullanıcılarınızı toplayabilirsiniz.

sosyal-medya_1

Dizin Kaydı

Dizin kaydının faydası yok zararı var arkadaşlar. Google’ın algoritmasına göre DMOZ bile zararlı olmalı fakat dmoz istisna olmalı, bu tip siteler tamamen link çöplüğü, sizin sitenizin sektörü ile alakasız binlerce site var ve hatta illegal içerikte ki siteler bile barınmakta çoğu dizinde. Dmoz kaydı için istiyorsanız uğraşın fakat diğer dizinlerden uzak durun.

 

Bu işlemlerin yapılış sırası yoktur fakat tanıtım yazısı alımını sona bırakmakta fayda var, özellikle yeni açılmış sitelerin direk tanıtım yazısı alarak yükselmeye çalışması boşa para kaybı olur. Siteniz ilk açıldığı günden itibaren, paravan blog ve sosyal medya hesapları ile beslemeniz ilk 2 aydan sonra belirttiğim kriterde sitelerden tanıtım yazısı almanız size fayda sağlayacaktır.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Hocam yazınızı büyük bir zevk ile okudum ama şu dizin meselesi beni çok sıkıyor. Tamam olmazsa olmazlardan birisi ama şu Dmoz ‘a kaç başvuru yaptıysam hiçbiri kabul edilmedi.

Leave A Reply