Algoritma ve Yazılım

Yazılım nedir ? Yazılım olarak adlandırdığımız aslında, verilen komutları gerçekleştiren, kodların hepsinin oluşturduğu bütüne verilen addır. Yazılımların oluşturulmasında kullanılan terimlere ise yazılım dili denir. Yazılımcı olmak için yazılım dillerini çok iyi bilmek gerekir. Yaygın olarak kullanılan dillerden bazıları, PHP, C, Java, Python gibi dillerdir. Yazılımı ortaya çıkarmak için yazılım dillerini bilmek yetmez. Diyelim ki muhteşem derecede iyi yazılım dili biliyorsunuz fakat faydası yok. Ne programı yapacağınızı bilmeden yada nasıl programlamanız gerektiğini bilmeden yazılım dillerini kullanmanız sizi bir sonuca götürmez. Biraz detaylı anlatmaya çalışayım. Yazılımcıdan bir programlama yapılması isteniyor, bu yazılımda olması gerekenler anlatılmazsa yazılımcı araştırma yapmak için ayrı zaman harcar yazılımı tamamlamak için ayrı zaman harcar. Bu durum yazılımcıyı zorlar. Gerekli hızı ve yaratıcılığı gösteremez. Bu sebepten dolayı yapılacak yazılımın vereceği sonuçları, işleyeceği verileri çok iyi araştıracak kişiler belirlenir ve bir algoritma yani yazılımın gideceği yolun belirlenmesi için çalışma yapmaları istenir.

Herhangi bir programlama (yazılım) dilini öğrenmeye başlamadan önce algoritma mantığını anlamak çok önemlidir.

Algoritma nedir ? Algoritmayı sonuca gidilecek yolu belirlemek şeklinde tanımlayabiliriz. Sonuca gidecek yoldaki bütün hatalar analiz edilir ve hata çıkınca ne yapılması gerektiğine karar verilir. Seçenekler sunulur. Mesela algoritması olmayan gelişi güzel yYazılım projesine başladığınız zaman gideceğiniz yolu ve o yolun size vermesi gerektiği soncu bilmeniz gerekir. Bu çok önemlidir çünkü yanlış yoldan gidilirse geri dönmek çok fazla zaman ve maliyet kaybına yol açar. Yazılım algoritması çıkarması istenen kişiler çok yoğun bir araştırma sürecine girer. Bu süreçte yapılacak yazılımın konusu ile ilgili bir çok kişiden görüş toplanması çok önemlidir. Bir buton tasarlandı ve yazılımla etkinleştirildi. Butona bastığınızda o butonun size vermesi gereken sonucu, yazılımcı yazar, algortimayı belirleyen kişi ise yazılımcının bilgiyi nerelerden çekerek getirmesi gerektiğini belirler. Bir ERP yazılımda muhasebe, satış, satın alma, faturalama süreçleri birbiri ile bağlantılı süreçlerdir. Bir yazılımcıya adım adım yapılması gerekeni, çıkan hatalara yanıtların nasıl verilmesi gerektiğini bildirmeniz gerekir. Bunun içinde önce yazılımınızın bir algortiması olması gerekir. Algoritmaları anlamak için akış şemaları kullanılır. Ben biraz zor yolu seçtim anlatmak için. Yazılım yapmak için önce yolunuzu belirleyin.

Örnek Akış Şeması Şablonu:

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>