Bilgi Teknolojileri Nedir

Bilgi teknolojileri en çok iş hayatında karşınıza çıkacak bir uygulama tekniği denilebilir. Uygulama tekniği olarak kısalttım çünkü; elektronik verileri oluşturmak, işlemek, analiz etmek, raporlamak, saklamak, korumak ve değiştirmek veya bu bilgilerin tümüne erişmek için kullanılan fiziksel aygıtlarla ve içlerindeki yazılımlarla ilgili teknolojidir. Kısacası bilgi depolama,erişme ve dağıtımı için fiziki donanımların ve yazılımların kullanılmasıdır.

Bilgi Teknolojileri Ne Yapar ?

Bilgi teknolojileri verilerin düzenli oluşturulabilmesi için gerekli zemini hazırlar. Nedir bu veriler ? Her şey olabilir. Şirketler üzerinden örnek vermek gerekirse, eskiden kesilen faturalar el ile yazılırdı, sonra resmi defterlere el ile yazılırdı. o bilgiler hesap makinesi aracılığı ile toplanırdı. (hesap makinesi iyi ki baya önceden icat edilmiş. 1645 yılında Fransız filozof Blaise Pascal tarafından icat edilmiş) bu süreç hep böyle gidiyor. Günümüzde ise sistemden yaklaşık 1 dakikada fatura kesiliyor muhasebeleştiriliyor, yaklaşık 2 dakika da kime kesildiyse o kişiye iletiliyor bile. Bu işlemin yapılabilmesi için bilgiyi işleyebilen bir sisteme ihtiyacınız var, sistemi kurmak için ise Bilgi Teknolojilerine.

Başka bir örnek vermek gerekirse. Yapılan yazılı sınavlarda tablet kullanan eğitim kurumları var. Tableti kullanabilmeleri için, sınav verilerini oluşturup öğrencilere iletebilmeleri gerekiyor. Bunun için ise 2 şey lazım, yazılım ve donanım. Yazılımla veriyi işleyip, donanım sayesinde ise kullanıcının veri girişi yapması sağlanıyor. Bu yapılar için önemli olan bir çok şey vardır ve Bilgi Teknolojileri bu yapıları kurmak için kullanılır.

Bilgi teknolojilerinde işlemler, sistematik oluşturulmuş düzlemde, verilerin girişini sağlayan bireysel kullanıcılar üzerinden yürütülür. Açıklamak gerekirse, veriler, veriyi ortaya çıkaran, analiz eden, yorumlayabilen kişiler tarafından girilir. Altyapı tamamen bu verilerin işlenmesi üzerine kurulur. Altyapı genel bir terim olarak düşünülmelidir. Bilgi Teknolojilerinde altyapıları yakından inceleyelim.

       1.Veri (Bilgi)

Bilgi (veri) olmadan Bilgi Teknolojileri de olmaz. Bilgi Teknolojileri temelde bilginin doğru sınıflandırılmasını ve aktarılmasını sağlamaktadır. Bilgi olmayınca işlem yapacak bir şeyde olmuyor. Bilgi dediğimiz nedir ? Bilgi değişkenlik gösterebilir. Bir şirketi ele alacak olursak; şirket hangi bilgileri saklamak, raporlamak ve daha sonrasında erişmek istiyorsa o bilgiler onun için değerlidir. Bilgi sınıflandırılabilir, Satış Bilgisi, Pazarlama Bilgisi, Kişi Bilgisi, Müşteri Bilgisi veya Instagram’da en çok tıkladığınız reklamlar. Hangi bilgi nasıl işlenmek isteniyorsa o şekilde işlenir. O bilgiyi işlemek o bilgilerden stratejiler belirlemek ise tamamen BT uzmanlarının işidir.

       2.Donanımlar

Donanım olarak adlandırılanlar, Bilgisayar, bilgisayar parçaları, kablolar, modemler, tabletler, takip cihazları, sektörel olarak bu donanımlar değişiklik gösterebilir kısacası, Bilgiye erişimi, işlemeyi ve veri girişlerine olanak sağlamak için kullanılan tüm fiziki araçlar donanım olarak adlandırılır. Örnek: web ajansında kullanılan çizim tabletleri. Çizimi yapan kişi, yazılımlar sayesinde çizim tabletinde yaptığı çizimi sanal ortama taşıyabilir bu taşınan veriyi anlık olarak paylaşabilir, veriyi işleyebilir. Diğer bir örnekte ise, sahada bulunan satış temsilcisi tableti sayesinde müşteri siparişi girebilir. Stok kontrolü yaparak satışını doğru yapabilir.

       3. Yazılımlar

Yazılımlar ise donanımlarla birlikte çalışan arayüzler olarak adlandırılabilir. Yazılımlar Bilgi Teknolojilerinde donanımlar kadar önemlidir. Düşünün ki bilgisayarınız var ama tek yapabildiğiniz açma kapatma düğmesine basabilmek. Yazılımlar olmadan donanımları işlevsel olarak kullanmanız mümkün değildir. Bilgi Teknolojileri yazılımlar aracılığı ile verileri depolar, erişilebilir hale getirir, yorumlar ve bir çok işlemi entegre hale getirerek kullanıcıya rahatlık sağlar. BT uzamnı olarak görev yapan kişiler bu yazılımlar konusunda uzman olmak zorundadır. Bilginin yazılımda işlenme algoritmasına hakim olmayan birisi BT alanında uzmanlaşamaz.

Günümüzde Bilgi Teknolojileri en çok, ERP (Enteprise Resource Managament) Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımları olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın bir çok ülkesinde faaliyet gösteren şirketler vardır. Bunlardan bazıları SAP, IFS gibi firmalardır. ERP yazılımları için başka bir yazımda sizlere detaylı bilgiler vereceğim.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>