Dijitalleşmeye Hazır Mısınız ?

Dijital pazarlama kavramı giderek önemini artırmaya devam ediyor. İnternetin hayatımız için önemli bir parça haline gelmesi sözü geçen kavramın öneminin ve değerinin artmasının temel bir sebebidir. Alışveriş alışkanlıklarından, sosyalleşmeye kadar birçok açıdan bizi değişime uğratan internetin markalar için de bir dizi değişimi zorunlu hale getirdiğini ifade edebiliriz. Artık markalar için geleneksel pazarlama değil, dijital pazarlama alışkanlıklarına adapte olarak yeni müşteriler kazanmak önemli bir hedef.

 

Geleneksel bir çizgide ticaret yapan firmaların kendilerini yenilemeleri için önlerinde teşvikler var. Bunlardan faydalanarak, kendilerini dijital sahaya açmaları marka değerlerini artırmaları için önemlidir. Bunun yapılmaması durumunda dijital dünyadaki potansiyel müşterilerin kaçırılması söz konusu olabilir. Yeniliklere açık markaların kendilerini dijitale adapte ederek, yeni müşteriler kazanmaları mümkündür.

Dijital Pazarlama Neyi Kapsar?

İnternette var olmayı gerektiren her kanal, dijital pazarlamanın kapsamına girer. Mesela, en çok kullanılan sosyal medya kanallarına yönelik markanız için bir strateji geliştirilmesi önem ifade eder. markanızla ilgili sosyal medyada yapılan yorumlar, şikayetler, dilek ve arzuların cevaplandırılması gibi birçok şeyin dijital reklam ajansları tarafından sosyal medya yönetimi başlığı altında yerine getirilmesi söz konusudur.

Markaya Uygun Pazarlama

Bununla beraber; arama motoru optimizasyonu ve reklamı çalışmaları da dijital pazarlama nın konusudur. Organik sonuçlarda yükselmek için yapılacak çalışmaların yanında, Adwords reklamları kullanılarak potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmak sağlanılabilir. Daha stratejik çalışmalar da planlanabilir. E-mail pazarlama çalışması bunlardan birisidir. Sadık kitleyle her an iletişim halinde olabilmek için e-mail pazarlama en etkili yoldur.

Sözü edilen tüm dijital pazarlama çalışmalarının markaya uygun şekilde yapılması önem ifade eder. Markanın kurumsal yapısına ve imajına uygun düzenlenecek reklam stratejileri sayesinde potansiyel müşterilere ulaşmak daha kolay olabilir. Mesela, güven kazanan bir markanın pazarlama stratejisini planlarken bu hususun göz ardı edilmesi çalışmaların etkisini azaltır. Markanın sahip olduğu değerlerin yeniden pazarlaması sırasında etkili metinlerin ve reklam kanallarının kullanılması gerekir