Freelance Nedir ?

Kelime anlamı serbest çalışma olarak geçer. Daha çok sanat, edebiyat ve kültürel alanlarda freelance kelimesini duyabilirsiniz. Bu alanlarda duyma sebebiniz ise, özgür bir ortamda bağımsız olarak üretilen fikirler daha özgündür. Freelance olarak çalışan kişiler için ise özgünlük kavramı önemlidir. Gazetede köşe yazarlarını ve haber yazsısı yazan kişileri ele alacak olursak, haber yazan sadece olayı anlatır, köşe yazarı ise işin içine edebiyatı katar ve kendisine has bir dil kullanarak yazılarını yazar. Köşe yazarları genelde Freelance olarak çalışırlar.

Örnek vermek gerekirse, Gülse Birsel, anlaştığı gazete için yada web sitesi için (ikiside olabilir) yazılar yazar, yazdığı köşe yazıları için ücret alır. Fakat 8-5 gazeteye gidip mesai yapmasına gerek yoktur.

 

Freelance, bağımsız çalışan kişilerin kullandığı bir terimdir. Kimler Freelance olarak çalışabilir ? İsteyen herkes olabilir herhangi bir başvuru süreci, sınavı, okulu yoktur. Yaptığınız işte iyi olmanız ve güven vermeniz yeterlidir. Güven diyorum çünkü çoğu zaman Freelance iş yapan kişiler evden yada laptop ve internet olan her yerden çalışırlar. İş yerleri olmak zorunda da değildir. İş böyle olunca insanların aklına hemen “parayı verince ya işimi yapmayıp kaçarsa” gibi düşünceler geliyor.

Bu güvensizliği ortadan kaldırmak adına Freelance iş yapan kişiler ortak platform yarattılar. Kötü niyetli kişilerin elenebileceği, potansiyel iş verenlerin iş yaptıracağı kişiyi seçmelerine olanak sağlayan platformlar kuruldu. (Sizde freelance olarak çalışmak isterseniz tr.freelancer platformunu inceleyebilirsiniz). Ben üyeyim doğrulama işlemleri, yardım masaları gayet güzel ve hızlı.

Freelance çalışmak mantıklı mı ? Bence ekstra maliyetler ortaya çıkarmak gereksiz. Bir yazılımcının ofisi olsa ne olur olmasa ne olur. Şirket kültürüne ayak uyduramayan insanlar çalışmasınlar diye bir durumda söz konusu olamayacağına göre. Baskı altında kalmak istemeyen rahat hareket etmeyi ve bağımsız olmayı seven bir kişiyseniz kendinizi 4 duvara kapatmanıza gerek yok.

Diyelim ki fotoğraf sanatçısısınız ve stüdyo kullanmıyorsunuz. O zaman sizinde ihtiyacınız olan tek şey ufak bir çalışma odası, fotoğraf makineniz ve kullanacağınız diğer aygıtlar. Haber ajansı çalışanı olarak bir adet laptop, fotoğraf makinesi veya kamera, iyi bir spor ayakkabısı ve su taşımanız yeterlidir 🙂 Tüm gün haberden habere koşup vakit olduğunda haber yazısını ekleyip yayınlamanız gerekecek. Lüks bir ofis olmasa da olur. Yazarsanız, içerik yazıları için size mail atmaları yeter, yanınızda bir laptop ve internet bağlantısı olduğu sürece boğaza karşı çayınızı içerek veya Torosların eteklerinde yazın sıcağından uzak buz gibi havada çalışabilirsiniz.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>