Google RankBrain Algoritması Nedir?

Bloomberg Business‘ta yapılan röportajda Google, RankBrain algoritmasını duyurdu. Yeni bir algoritma söz konusu olunca hepimizin aklında pek çok soru işareti oluşuyor.

Öncelikle bu algoritmanın detaylarına bir göz atalım;

RankBrain algoritması, daha önce HummingBird (Sinek Kuşu) olarak tanıdığımız algoritmanın yeni bir versiyonu. Makine Öğreniminin büyük derecede önem taşıdığı algoritma, arama sorgularını ve karşımıza çıkaracağı sonuçları gerçek bir insan gibi değerlendirmek için geliştirilmiş yep yeni bir Google Algoritması olarak karşımıza çıkıyor.

 

Google RankBrain ‘i Tanıyalım

Google RankBrain, makine sistemi üzerine kurulan detaycı, akıllı bir algoritmadır.“Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen “RankBrain”, arama sonuçlarının insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, arama sonuçlarında daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesi amacıyla ortaya çıkmıştır.

Yapay Zeka ‘yı Nasıl Açıklayabiliriz?

Yapay Zeka, “Artificial Intelligence” ya da “AI”, bilim ve teknoloji dünyasının uzun yıllardır üzerinde durduğu bir konudur. Makinelerin, bilgisayarların ya da robotların zeki varlıklar -yani insanlar- gibi düşünmesini hedefleyen bu kavram, aslında çok uzağında olmadığımız bir teknolojidir.

Yapay zekanın birçok örneğini etrafımızda görebiliriz, bu konuda örnek gösterebileceğimiz en tanıdık kavram Google algoritmalarıdır. Ayrıca Apple’ın geliştirdiği Siri uygulaması da bir Yapay Zeka ürünüdür.

rankbrain nedir
Google Rankbrain Algoritması

Google’dan Greg Corrado RankBrain algoritmasını bize açıklamaya çalışıyor:

Google RankBrain, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.
Uzun süredir üzerinde çalışılan bu algoritma, bir anda değil, zaman geçtikçe devreye girecek.
RankBrain, Google şirketi tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı düşüncelerini anlamak için matematiksel bir yol izleyecek.
RankBrain net olarak algılayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin ederek sonuçları daha sağlıklı elde etmeye çalışacak.
RankBrain bir arama sorgusunun sonuçla ne ne kadar ilgili olduğunu tahmin etmek konusunda insanlardan çok daha iyi tahminler yürütebilecek.
Google RankBrain, kendi kendini geliştirebilen ilk Google algoritması olacak.
Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemi odak noktası. Zamanla Google Şirketi bu konuyu geliştirmek için büyük çaba harcayacak.

 

 

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>