Huawei Tarafında Son Durum

Bilindiği üzere Amerika ve Çin arasındaki Huawei gerilimi devam ediyor. Huawei’n Android işletim sistemine Amerikanın baskısıyla erişiminin kısıtlanması, Huawei’n tanıtım etkinliğine gölge düşürmüştü fakat sıcak bir gelişme yaşandı ve Huawei Honor 20 serisi telefonların güvenlik güncellemelerini sıkıntısız bir şekilde alacağını duyurdu.

Huawei neden sıkıntı yaşıyor. Google, Android açık kaynaklı bir yazılım olmasına rağmen halen ipleri elinde tutuyor. Android işletim sistemini kimseye danışmadan isteyen kişi sistemine entegre edebilir ve geliştirebilir. Peki neden bu kadar sıkıntı çıkıyor sorusuna gelirsek. Android ne kadar açık kaynaklı bir yazılım olsa da Android sistemi içinde yer alan uygulamaların lisansı hala Google’da. Bu uygulamalardan bazıları,

  1. Play uygulama mağazası
  2. Kendi uygulamaları (Maps, Chrome, Takvim, Drive, Youtube, Çeviri)
  3. Google Assistant
  4. Gmail gibi uygulamaları hala google elinde tutuyor.

bu uygulamalar dışarıdan yüklenebilir fakat güvenlik açıkları ve kararsız çalışmaları hiçbir şirket, özellikle Çin devi Huawei göze alamaz. Kullanıcılarına tam bir Android deneyimi sunan ve Android cihaz satış rakamları Samsung firmasından sonra en yüksek olan Huawei, kalitesinden ödün vermeyi istemiyor. Başka seçeneği de var. Kullanıcılarına web arayüzlerinden erişim sağlayın diyebilir ki bu çok saçma olurdu. Diğer yazılım geliştiricileri ile birlikte hareket edebilir fakat diğer yazılımlarda alt yapı olarak hala Google’dan destek almakta. Huawei tam anlamıyla krizi çözmek zorunda yoksa çok ciddi ve hızlı bir biçimde pazar kaybı yaşayacak.

Google, Huawei’yle “kamuoyuna açık olmayan” donanım, yazılım ve teknik hizmetlerle bağlantılı tüm iş ilişkilerini askıya aldığını neden duyurdu. Bu büyük pazarda artık kazanç tamamen “bilgi” üzerinden dönüyor. Bilgiden kastım ise “kişisel davranış verileri” Kişisel davranış verileri olarak uyduğunuz saat, yürüdüğünüz yeryüzünün şekli, her gün gittiğiniz rota, gittiğiniz yerler, baktığınız markalar, sipariş ettiğiniz yemekler, yazışmalarınızda ki belli başlı kelimeler, günlük telefon konuşma verileriniz (dakika cinsinden en azından benim bildiğim dakika), düşünün bu kadar çok veri varken ve bu veriler piyasada iyi alıcılar bulabilirken, kim bu piyasaya birisinin ortak olmasını veya bu verilerin kötü kullanılacağından şüphe etmez ki ? (kişi kendinden bilir işi). Amerika rakip görmüş olabilir. Çin şirketinin niyetini kötü görebilir. Hepsi bir seçenek. Açıkçası ben heyecanlıyım ve yakından takip ediyorum. Belkide Huawei kendi yazılımını geliştirebilir. Huawei B planı olarak bunu gerçekleştirebilir şeklinde söylentiler var.

Yukarıda bahsettiğim verileri paylaşmak istemiyorsanız özellikle Android kullanıcıları yazılımların istediği izinlere dikkat etmeniz gerekiyor. Google ayarlarında gizlilik sekmesinde ki ayarlarınızın güncel olması lazım.  (gizlilik sözleşmelerini daima okuyun ve verilerinizin 3. taraflarla paylaşılmasına asla izin vermeyin”bazı durumlarda zorunlu bırakılıyorsunuz”

 

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>