İş Hayatı ve ERP Yazılımı

İş hayatı bazılarının sevdiği bazılarının ise olmak istediği en son yer. Bana soracak olursanız iş hayatı; içinde olmaktan bazen sıkıldığım fakat genel olarak içinde olmak istediğim bir hayat. İş dünyasının içinde olmak istememin sebebini uzun süre düşündüm. “Başarılı olmak için önce kendinizi bulmanız gerekir” cevabını bulduğumda, artık ne yapmak istediğimi daha iyi biliyordum.

İş hayatında başarılı olmak çok önemlidir. Başarı yoksa süreklilik olmaz ve çalışacağınız iş zamanla yok olur. Peki başarıyı elde etmek için neler yapmalı ? Öncelikle işi düzgün yapmak önemlidir. Eskiden bu daha zordu çünkü teknoloji hayatımızda yoktu. Gelişen teknolojiyle bilgisayarlar ve internet daha ulaşılabilir hale geldi. Firmalar bu teknolojiyi kullanamaya başladığından beri iş hayatı daha hızlı bir yer oldu. Günümüzde firmaların teknolojiyi kullanmasından daha önemli olan şey ise teknolojiyi nasıl kullandıkları.

ERP dediğimiz sistemlere kadar olan evrilme sürecini hızlı geçiyorum. Asıl anlatmak istediğim konu kaynak planlaması. Kurumlarda 60’lı yılların başında kalite kelimesi hayatımıza girdi.Her sektörde tüketici artık kaliteyi aramaya başladı. Kalite göreceli bir kavram olması nedeniyle sürekli algıda değişkenlik gösterdi. Firmaların da değişen tüketim kültürüne entegre olmaları gerekiyordu. Bugün gelinen nokta ise epey çılgınca insanlar artık alabildiği için almaya başladılar. Bunun sonu ise çok kötü.

Üretim çok fazla olunca takibi yönetmesi de zorlaştı. Başlarda yanlış uygulanan teknoloji kullanımı, günümüzde biraz daha anlaşılmış durumda. Kaynakların planlaması ve bunu belirli bir sisteme bağlı kalarak yapılması gerekliliği anlaşılınca ortaya Kurumsal Kaynak Planlaması” ERP (Enterprise Resource Planning)” çıkmış oldu. Kurumsal Kaynak Planlaması fikir olarak güzel fakat uygulaması zordu. Yazılım teknolojilerinin gelişmesiyle ERP yazılımları iş hayatında önemli bir yere sahip oldu.

Kaynak planlaması neydi ? Tüketiciye gidecek bir ürün yada hizmetin ortaya çıkarılmasında kullanılan her şey kaynak olarak adlandırılabilir. Ortaya çıkacak ürün yada hizmetin doğru bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamak içinse bir planlama yapmak gerekir. Planlama olmadan yapılan işlerde başarısız olma oranı, planlı yapılan işlere göre daha yüksek olduğundan, bugün küçük firmalar bile artık planlama yapıyor. Küçük ölçeklerdeki kaynakları yönetmek kolaydır. Büyük kaynakları yönetmek ise oldukça zordur. İnsan gücünün yetmediği noktada devreye yazılım teknolojileri girdi.

ERP yazılımları olarak adlandırılan bu yazılımlar artık firmalar için vazgeçilmez oldu. Bugün ERP yazılım firması olan SAP fiyatı milyon TL’leri buluyor. Bu kadar önemli olan ERP’nin mantığı aslında çok basit fakat yazılımla bu iş birleşince oldukça komplike bir yapı karşımıza çıkıyor. ERP mantığı kaynağı planlamak. Kaynak nedir ? Para, hammadde personel vb. Bu unsurları planlayabilmek zordur. ERP sayesinde bazı işler kolaylaşıyor. İşin zor yanı ise ERP yazılımı. bu yazılımların ortaya çıkması için bir çok alanda uzman insanı bir araya getirmek gerekir. Bu yazılımların mantığında bütün bilgilerin işlenmesi, karşılaştırılması ve raporlanması vardır.

Teknik olarak ERP, birbiri ile bağlantılı çalışan modüllerin aynı yada farklı ekranlardan kullanıcıların kullanımına sunulan yazılımlardır. Birbiri ile bağlantıyı özetlemek gerekirse, satış personeli satışı yapar, operatör fatura keser, muhasebe mali olarak bildirimlerini yapar, finans tahsilat yapar, raportör raporlar, yönetici değerlendirir. Bu kadar işi aynı anda entegre edip raporlama yapan yazılımlar ERP olarak adlandırılır. Genelde üretim firmaları için daha sağlıklı bir işleyişi vardır. Fakat sektörel olarak artık bir çok sektöre özel yazılımlar yapılıyor.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>