Panda ve Penguin Güncellemelerini Yenmenin 10 Yolu

Değişimler her zaman eğlenceli olmayabilir ancak bazen Google’ın oyununda öne geçmek için değişikliklik yapmanız gerekir. Google’ın çıkardığı son büyük iki

güncelleme, Panda ve Penguin güncellemeleri kötü içerikleri ve gereksiz linklerle dolu yerleri salladı. Bu güncellemeler çıktıktan sonra devamının gelmesi daima beklenen bir şey oldu. Bu iki güncelleme her ne kadar birçok yeri etkilememiş olsa bile etkilenen yerler mutlaka olmuştur.

Panda ve Penguin güncellemeleri belirli yerleri hedef alırken yapılacak en iyi yöntem güvenilir ve sağlam olan yerlerde durmaktır. Bunun için içerik stratejinizi güncellemeniz gerekiyorsa aşağıda yer alan teknikler size yardımcı olacaktır.

Panda Kurbanlarını Nasıl Seçiyor?

Panda güncellemesinden etkilenmemek için ceza alan siteleri incelemek gerekmektedir. Bu sayede yıkım yolundan uzak durabilirsiniz. Panda kötü içerikler için açtır ve bu nedenle özellikle düşük kaliteli siteleri seçmektedir. Ancak Panda kötü içeriğe nasıl karar vermektedir? Bunun için birkaç ipucunu gözden geçirebiliriz.

  • Kötü kullanıcı deneyimi. Google kullanıcılar için mümkün olduğunca iyi bir deneyim sunmayı hedeflemektedir. Etkileşimden uzak ve bilgilendirici olmayan içeriklere sahip yerler kötü kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Eğer içerikleriniz değer sunma konusunda kötüyse bu durumda bir sonraki güncellemede hedef siz olabilirsiniz.
  • Oldukça kısa olan içerikler. İyi içerikler her uzunlukta ve boyutta olabilir ancak uzun içerikler önemlidir. Uzun içerikler sitenize değer katarlar çünkü daha fazla trafik çekerler, kitleleri etkileyebilirler, onların daha uzun süre kalmasını sağlarlar ve kısa içeriklere göre yatırım getirileri daha iyidir.
  • Kopya içerikler. Kopya içerikler Google tarafından cezalandırılmaktadır ve Panda güncellemesinde buna da yer vardır.
  • Anahtar kelime doldurma. Maalesef anahtar kelime doldurma son bulmuş değil ancak geleceğe bakacak olursak bunun işe yaramayacağını söylemek mümkün. Her ne kadar olumsuz hedeflerden kaçınıyor olsanız bile anahtar kelime doldurmanın faydalarını artık kısa vadeli olarak görebilirsiniz.
  • Tarihi geçmiş içerikler. Tarihi geçmiş içeriklerden kasıt yıllar önce yazmış olduğunuz ve hala değere sahip olan içerikler değildir. Tarihi geçmiş içerikler hala yayında kalan ancak herhangi bir trafik sunmayan ve referans kaynağı olarak gösterilmeyen içerikler anlamına gelmektedir.

Penguin Düşük Kaliteli İçerikle İlgilidir

Penguin gereksiz linkleri ortadan kaldırmak için çıkarılmıştır. Link çiftlikleri burada ana hedeflerdir ancak kendini tekrar eden ve doğal olmayan link oluşturma stratejileri de buna dahildir. Bazı noktalar ise gri alanlar olarak nitelendirilir ve insanların güçlü içeriklere link vermesini engelleyebilmek pek mümkün değildir. Sağlam bir kaynak olarak değer kazanmış yerler doğal linkler olarak nitelendirilirler. Burada kilit nokta herhangi bir link oluşturmayı düşünmeden yaratıcı içerikler oluşturmaktır. Bu bir tür doğal durum olarak gözükür ve çoğu kez Penguin aradaki farkı bilir.

Panda İle İyi Geçinmenin 10 Yolu

Şu ana kadar sadece düşük kaliteli içeriklerden ve gereksiz olarak nitelendirilen taktiklerden söz ettik. Elbette bundan daha fazlası da var. Eğer gerçekten kötü içeriklerle dolu bir siteye sahipseniz ve elinizi güçlendirmenin bir yolunu arıyorsanız aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

İpucu 1: İçerik Kalitesini Yükseltin

Panda genel olarak yüksek kaliteli içeriklerle iyi geçinmektedir ve bu nedenle sahip olduğunuz içeriklerin bu gereksinimi karşıladığından emin olmalısınız. Kitlenize kaliteli içerik sunmayı dile getirmek daima kolaydır ancak gerçekten iyi ve kaliteli bir içerik oluşturmak farklı bir durumdur.

Yüksek kaliteli içerik Google’ın en iyi kullanıcı deneyimi hedefinde yer alan bir görevdir. İçerik kalitesini aşağıdakileri göz önünde bulundurarak yükseltebilirsiniz.

  • Yazmadan önce araştırın: Müşterileriniz ne tür içerikler arıyorlar? Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlayarak içerik üretmek daima en ideal stratejidir.
  • Popüler ve öne çıkan konulara eğilim gösterin: Seçmiş olduğunuz niş çerçevesinde popüler olan ve öne çıkan unsurları takip ederek bunları hedef kitleye zamanında ulaştırmaya çalışın.
  • Dolu ve uygun örnekler kullanın: İçerikler içerisinde dolu ve uygun örnekler seçerek okuyucunun bunları daha iyi bir biçimde anlamasını sağlayın. Uygun kaynaklara linkler vermeye çalışın ve ilgi çekici grafikler sunun.
  • Biçimlendirmeyi unutmayın: Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğu zaman blog yazısının biçimi oldukça önemlidir. Paragrafları uygun bir biçimde kullanın ve düşünceleri anlatmaya çalışırken fikirleri maddeler halinde yazın.
  • Kontrol edin, düzenleyin, kontrol edin: Kontrol etmek ve düzenlemek arasındaki farkı bilmelisiniz. Eğer kontrol etme kabiliyetiniz yoksa bu konuda başkasından destek alabilirsiniz. İster inanın ister inanmayın ama yazım hataları ve dilbilgisi arama motorlarında sitenin sıralamasına etki etmektedir.

Kötü içeriği kaliteli içeriğe çevirmek zaman alıcı bir durumdur ve kararlılık gerektirmektedir. Ancak bundan korkmanıza gerek yoktur çünkü uzun vadede avantajlı olan taraf siz olursunuz.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>