Seo Yapıyorum Faydasını Alamıyorum

Google Webmaster Tools kullanan çoğu web sayfa sahibine geçen günlerde Google tarafından “doğal olmayan backlink çalışmaları” konusunda bir uyarı bildirimi gönderilmişti.

Söz konusu mesajda Pagerank  (artık geçerli değil) puanını arttırmak için (back)link satın almanın Google dogal seo kurallarına aykırı olduğundan ve doğal olmayan backlinklerin kullanımınından kaçınılması gerektiğinden söz etmişti. Google yöneticileri bu uyarı mesajlarının manuel, yani siteler incelenerek gönderildiğini belirttiğinden tüm webmasterları bir telaşenin sardığından da bahsedilebilir.

Daha sonra Nisan ayının sonlarına doğru yaşanan site sıralamalarında ki akıl almaz sallantıların sebeplerini araştırma yoluna giden site sahipleri , sıralama kaybı ile gelen bu mesajların arasında bir bağ kurmaya başlayarak doğal olmayan backlinklerle nasıl uğraşacaklarını araştırmanın peşine düştüler.

İşin aslı doğal olmayan backlinklerin oldugunu Google en başından beri biliyordu. Ancak acaba site sahiplerini bu konuda uyarmak Google’ın yeni bir politikasının temelini mi oluşturuyor? Bu sorunun cevabını ilerleyen zamanlarda alabilmemiz muhtemel. Yazımızda sıralamanın neden oynamış olabileceğiyle ilgili  olarak tahminlerde bulunacak ve web sayfa sahiplerine yol gösterme amacını anlatacağız.

Fazlaya kaçmak

SEO çalışmalarının özünü oluşturduğuna inandığımız “azı karar, çoğu zarar” sözünü tekrar hatırlatmakta fayda var. Sıralamadaki geri düşmenize, arka sayfalar arasında kaybolmanıza aşırı backlink almış olmanız ve Google’ın bu backlinklerin doğal olmadığı kararına varması sebep olmuş olabilir. Bunun için her zaman az ve öz (doğal)  link almanız, 10 tane çöp site yerine 1 tane kaliteli siteyi tercih etmeniz gerekiyor

seo firmaları

 

 

 

 

Kalıcı olmayan linkler

Google’ın bir diğer kriteri, linklerin kalıcı olmasıdır. Çoğu anti-seo çalışmasının temelini  oluşturan linkleri ekleme ve ardından kaldırma işlemi, Google’ın kalıcılık kriterine ne kadar çok değer verdiğinin bir kanıtıdır. Trustrank‘ı yüksek  olan sitelerden aldığınız linklerin kalıcı olmasına özen göstermeli ve silinmemesi için çaba göstermelisiniz. Bunun için en mantıklı backlink yöntemi de tanıtım yazısı satın almaktır.

Algoritma değişikliği

 

Herhangi bir değişiklik yapmasanız bile, Google kullandığı algoritmaları güncelleme yoluna giderse siteniz arka sıralarda kendine yer kapabilir. Bunun için Google’ın çıkardığı güncelleme ve değişiklikleri düzenli olarak takip etmek gerekir. Bunun yolu da Matt Cutts’un blog adresini ve Google resmi blogunu takip etmektir.

 

 

 

 

Kalitesiz linkler

Onlarca, hatta yüzlerce link çıkışına sahip olan web sitelerinden aldığınız backlinkler size yarar sağlamayacağı gibi, zarar da getirebilir. Bunu önlemek için link alacağınız siteleri özenle belirlemeli, mümkünse trustrank ve pagerank değerini göz önünde bulundurmalısınız.

Anti-SEO ( Negatif SEO )

 

Yukarıda bahsedilen maddelerden hiçbirisi sizin durumunuzu özetlemiyor olabilir. Hayli kızgın bir rekabetin hüküm sürdüğü SEO piyasasında Anti-SEO işlemlerine maruz kalan bir kurban da olabilirsiniz. Rakibiniz hacklink ile sizin adınıza backlink işlemleri yaparak sitenize zarar vermeye çalışabilir, kalitesiz sayfalardan adresinize link çıkışı yaparak yine arama sonuçları arasında kaybolmanızı hedefleyebilir. Bunu önlemek için Google Webmaster Tools’tan veya diğer backlink sorgulama sitelerinden sitenize giden bağlantıları özenle kontrol etmeniz gerekmekte ve sakıncalı gördüğünüz backlinkler hangi sitede bulunuyor ise o sitelerin sahipleri ile iletişime geçerek linkinizin kaldırılmasını talep etmeniz gerekmekte. Google, hacklinkere verdiği değeri sıfırlamadığı sürece bu durum bu şekilde sürüp gidecek gibi görünüyor.

kurumsal seo danışmanlığı

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>