WordPress SEO Yapılmaması Gerekenler

Webmaster blogumda bugüne kadar size faydası dokunabilecek bilgiler, temalar, eklenti kurulum ayarları ve teknoloji haberlerini paylaştım. WordPress Seo’da tüm CMS lerden daha başarılı olduğu için ve wordpress’e hakim olduğum için ağırlıklı olarak wordpress üzerinden anlatacağım ama bu sadece site içi seo ile ilgili, dış Seo da bu farkeden birşey olmayacak. Diğer cms ve özel scriptleriniz de site içi optimizasyonda yaptığım şeyleri sizde kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Bu yazıda sadece yapılmaması gerekenlerden bahsedeceğim, bir daha ki yazımda site içi optimizasyon da wordpress için neler yapılabileceğinden, bir sonra ki yazım da ise sağlıklı backlink almanın kısacası dış seodan bahsedeceğim.

“Google hepimizden akıllı ve bizi çok iyi takip ediyor” bu sözü unutmayın arkadaşlar, size bunun sebebini makalenin devamında anlatacağım.İlk olarak yapmamanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Yapılmaması Gerekenler

Seo paketi almayın arkadaşlar. Neden ? Google bizden akıllı dedik ya ! Adam size Seo paketi satıyor, 2 saat sonra teslim ediyor. Paketin içeriği ne ? 1.000 backlink 250 forum tanıtmı 250 whois backlink uzayıp gidiyor iyi birşeymiş gibi. Google demez mi adama 2 saatte 2-3 bin backlink nasıl kastın ? der tabi, çok sinirlenirse spamı bile yapıştırır. Sıralama kaybedersiniz, üzülürsünüz. Seo dediğin şey aylara hatta yıllara yayılarak yapılır, pat diye yüklenilmez bir siteye, her şeyi elinle yapacaksın bu senin gemin başkasını kaptan yapmayacaksın !

Backlinkin çoğu faydalı değildir, benim 5000 backlinkim var senin 1000 ben senden iyiyim mantığı yok bunu silelim önce kafalardan. Kaliteli bir siteden, hiti olan, link çıkışı az olan siteden, sizin sektörünüzde ki bir siteden backlink ALTIN değerindedir, böyle sitelerden 5 backlink, seo paketleriyle satılan binlerce backlinkten 10 kat faydalıdır. Hatta o paketlerde satılan backlinklerin faydası yok zararı var.

Sonuçta programlarla yapılıyor bu çalışmalar ve Türkiye de sadece bir adet seo programı var, diğer seo programları hep yabancıların ve bu backlinkler hep yabancı sitelerden oluşuyor, Türk seo yazılımında da büyük ihtimal yabancı kaynaklar kullanılıyordur. Sizin sitenizinde ki içeriğin diliyle uyuşmuyor bir kere ne faydası bekliyorsunuz ki !

Bu seo paketlerini sizler gibi binlerce kişi alıyor, binlerce kişinin sitesine link var, adam farklı kişilere aynı siteden link satıp duruyor, bu sitelerin Trustrank değeri utanmasa eksilere düşecek. Bu sitelerde kaliteli siteye de yer verilmiş çöp sitelere de o yüzden bu siteler çöpe dönüşmüş. O backlink aldığınız siteden binlerce kişi link almış, tanıtım yazısı almış, yorum backlink almış, ziyaretçi defterinden backlink almış bunun size ne faydası olacak ? Kapanmış sitelerin bile linkleri duruyor abi !

Forum tanıtımından bahsedelim biraz da, forumlarda tanıtımın size zerre faydası yok. Neden mi ? Forumlarda ki linkler nofollow, nofollow ne mi demek ? Ben bu siteye referans olmam demek. Ama bir nokta var, bu tanıtım yapılan forum aktif bir forumsa, forumda ki konu aktif kaldıkca millet merak eder sitenize girer hit getirir. Açıkcası Türkiyede 250 tane de aktif forum yok her sektörden. Şimdi memur forumunda gidip webmaster blogu tanıtmanızın size bir hit getirisi olmaz. Yani senin sektöründe olmayan bir forum da tanıtımın sana zerre faydası olmayacaktır.

Dizinlere Kayıt

Kaydolmayın arkadaşlar, o da eskiden kaldı. Hatırlıyorum zamanında dizinler toplar günlerce tek tek eklerdik siteleri. Faydasını da görürdük yalan değil ama bu faydasını gördüğümüz zamanlarda sitemizin anahtar kelimesini Google’da aratıp defalarca kendi sitemize girdiğimizde o anahtar kelimede yükseliyorduk, günde 50 kere girsek, 10 kişiye girdirsek, 100 kişide kendi girse 1 hafta sonra birinciydik. O zamanlarda kaldı yani bu dizinlerin faydası, he bide dedik ya Google hepimizden akıllı, e bu dizinlerde her türlü site var, binlerce hatta on binlerce bazı büyük dizinlerde  yüz binlerce sektöründen alakasız siteler var,hatta xyz siteler bile var çoğu dizinlerde. E dmoz ? Bu konuda emin değilim arkadaşlar, google hala dmoz’u önemsiyor mu önemsemiyor mu net bir fikrim yok. Ama dmoz’un kalitesi düştüğü, editörlerinin ilgisizliği, ver parayı al dizin kaydını mantığına dönüştüğünü görüyoruz. Bence dmozla da uğraşmaya gerek yok bu sebepten dolayı. Açıkcası dmoz kaydım hiç olmadı ama sahip olduğum sitelerde fakat dmoz kayıtlı sitelere hep taş çıkartmışımdır.

Uzun lafın kısası, sizlere seo paketlerinde sunulan hizmetler için kötü sebepleri uzun uzun anlatırım, ama hepsi aynı haltın laciverti arkadaşlar. Ben bunlarla yükseldim ! diyenler var eminim, ama google’ın algoritması değişti, uzun zaman oldu değişeli, yükselen arkadaşlar da uzun zaman önce yükselenler. Sırf bu yüzden hala satılıyor bu paketler zaten, eskiden faydalıydı, hala işe yarar gözüyle görülüyor. Google bu kadar zeki değildi, birden zekileşti kerata. Aldığınız kalitesiz backlinkler bile size hit getirebilir, doğrudur. Ama backlink=seo değildir, seo denilen şey arama motoru optimizasyonudur, backlink size dış seoda DOĞRU KULLANILDIĞINDA %100 katkıda bulunuyor ama benim gibi backlink almadan sırf iç seo optimizasyonu ile bile google da yükselebilirsiniz. Makalelerimin çoğu 1 ci sayfa ilk 5 sırada.

Diğer yazımda Site içi Seo optimizasyonundan bahsedeceğim.Bu yazımda yapma dediklerimi nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Bilgi paylaştıkça çoğalır diyerekten kaynak göstererek paylaşım ve yorumlarınızı bekliyorum.

En iyi seo hizmeti için Kurumsal Seo Danışmanlığı ‘ nı tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>