Yolu Açın Pardus Geliyor

Yakın bir tarihte Sayın Cumhurbaşkanı resmi kurumlara milli yazılım olan PARDUS kullanın çağrısı yapmıştı. Bu çağrıdan sonra PARDUS üzerine çalışmalar yoğunlaştı ve daha işlevsel hale getirilmeye başlandı. Aslında uzun yıllardır faaliyetini sürdüren PARDUS askeri alanda bir çok destek sağladı (temelleri 2003 yılında atıldı, adını 2007 yıllarında sık duyurmaya başladı).Bu son gelişme ile PARDUS adını daha sık duyacağımızı söyleyebilirim.

Resmi internet sitesinde yer alan Pardus nedir sorusunun cevabı fazla net. “Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı ve açık kaynak yaygınlaştırma projesidir.” Peki neden PARDUS tercih edilmeli ? Çünkü Win7 End of Life “Yaşamın Sonu” tarihini açıklamıştı ve tarih yaklaştı. Son kullanım tarihi 14 Ocak 2020. Peki ne olacak. Destek bitince tahminimce hiç bir ülkenin resmi kurumları Win 10 kullanmayacak. Win 10, sistem bilgilerini Microsoft’a göndermesi sebebi ile resmi kurumlar için güvenlikte risk oluşturuyor.

PARDUS’e gelecek olursak açık kaynaklı ve linux tabanlı olması yazılımı tamamen bağımsız yapıyor. Bu sayede istenilen güvenlik yamaları, gerekli yazılımlar TÜBİTAK gibi yada bağımsız geliştiricilerden destek alarak tasarlanabilecek. Kontrol tamamen sistemi yöneten kişide olacak.

Ülkemizde alınan karara benzer bir kararda Güney Kore’den geldi. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore Windows ile iş ortaklığını bitirme kararı aldığını duyurdu. Güney Kore’de Linux işletim sistemi kullanacağını açıkladı. Sebebi hem Milli Güvenlik hemde maliyet. Yaşamın sonu tarihinden sonra Win 7 desteğini 3 yıl daha sürdüreceğini söyleyen Microsoft, maliyetleri de açıkladı. Yaşamın sonu “End Of Life” tarihinden sonra ilk yıl  25 dolar, ikinci yıl 50 dolar, üçüncü yıl ise 100 dolar olacak. Destek ücretleri bazı ülkeler tarafından ciddi bir maliyet. Ülkeler yeni arayışlar içine girmeye başladılar.

Pardus işletim sistemi kullanan yerlerin listesi (alıntıdır)

 1. Milli Savunma Bakanlığı
 2. Dışişleri Bakanlığı
 3. Türk Silahlı Kuvvetleri
 4. Emniyet Teşkilatı
 5. Radyo Televizyon Üst Kurumu
 6. ASAL
 7. Ankara Emniyet Müdürlüğü
 8. Bergama Belediyesi
 9. Ceyhan Belediyesi
 10. İski
 11. Devlet Planlama Teşkilatı
 12. Türkiye’deki müzeler
 13. Petrol iş sendikası
 14. Batman Üniversitesi
 15. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 16. Marmara Üniversitesi
 17. İstanbul Üniversitesi
 18. İstanbul Teknik Üniversitesi
 19. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 20. Hacettepe Üniversitesi

Pardus yazılımını sizde kendi bilgisayarınızda var olan işletim sistemini silmeden kullanabilirsiniz bunun için sistem gereksinimlerini inceleyebilirsiniz. Pardus ücretsizdir. Türkçedir. Güvenlidir.

Pardus’un sistem gereksinimleri nelerdir?

1- 800 mhz Intel veya amd işlemci “önerilen 1200 mhz”

2- 256 MB RAM

3- En az 4GB alan

4- Pardus hizmetleri için internet bağlantısı.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>