Ziyaretçiyi Sitede Tutmak

Ziyaretçinin Sitede Zaman Geçirmesi Nedir ?

Ziyaretçiyi web sayfasında tutmak ( zaman geçirmesini sağlamak ) web sayfamızı ziyaret eden kişileri uzun süre web site içerisinde gezinmesi ve adeta web

sayfamızın müdavimi haline getirmektir.Eğer siteye gelen ziyaretçinin memnuniyetini sağlayan ve  faydalı içerikler barındıran bir web sayfasına sahip iseniz arama motorlarında basamakları üçer – beşer  tırmanan bir web sayfasına sahipsiniz demektir. Faydalı web sitelerini ziyaret eden kişide çok olur işte bu nedenle ziyaretçi kitlenizi arttırmanızıda ki en önemli hususlardan bir tanesi de sitenizdeki içeriklerdir.

Google arama motorunun en temel görevi ziyaretçileri en kısa süre zarfı içerisinde aradıkları içerikleri barındıran ve en yararlı web sayfalarına ulaştırmaktır.Google ve diğer arama motorları için SEO’nun en önemli hususu ziyaretçi memnuniyetidir. Ziyaretçi  memnuniyeti için dikkatle hazırlanmış olan  her içerik Google tarafından mutlaka ödüllendirilir , göz ardı etmesi söz konusu bile değildir.

Peki ziyaretçilerin web sitesinde zaman geçirmesini sağlamak için neler yapılmalı ?

Etkileyici Başlıklar:  

Makale yada içeriğinize her zaman içerik ile ilgili anlaşılır ve etkileyici başlıklar atmanız çok önemlidir.

Örn : “Makale Nasıl Yazılır ?”  yerine ”  Seo Dostu Blog Yazısı İçin 10 İpucu

gibi bir başlık kulanmanız ziyaretçiyi o makaleyi – içeriği okumaya yönlendirecektir. Etkileyici başlıklar kullanmaya çalışırken bazı haber sitelerinin yaptıkları gibi içerikten uzak alakasız bir başlık kullanmaya kalkarsanız ziyaretçi kandırıldığı hissine kapılarak web sayfanızdan kısa sürede ayrılarak ortalama ziyaretçi sürenizi düşürecektir o yüzden yazı yazarken başlıklarda çok dikkat etmeliyiz.

Faydalı İçerik:

Ziyaretçiye her zaman yalın ve anlaşılır şekilde faydalı bilgiler sunmak en az başlık kadar önemlidir ve dikkat gerektirir .İçerik yazarken içerik uzunluğuna bakmak yanlış olacaktır . Ziyaretçiye aradığı içeriği en sade, anlaşılır olabildiğince ziyaretçiyi sıkmadan kısa bir şekilde sunmanız hem yararlı ve kaliteli içerik oluşturduğunuz anlamına gelmektedir.Google arama motorunda yaptığınız aramalarda dikkatinizi mutlaka çekmiştir 3-4 paragraflık içerikler bazen 10-15 paragraflık içeriklerden önce çıkmaktadır.

Türkçe Yazım Kuralları:

Türkçe yazım kurallarına uygun ve hızlı bir şekilde anlaşılabilen içerik ziyaretçinin web sayfasında geçirdiği zamanı doğrudan etkilemektedir. Mersin Web Tasarım

Site Hızı:

Site Hızı bir çok makalemde yer verdiğim gibi web sayfanızın kalitesini belirleyen içerikten sonraki en önemli unsurlardan birisidir .Web sayfanız yavaş ise kullanıcıların sayfalar arası gezinti yapmaları zorlaşır ve sıkılarak web sitenizi kısa sürede terk edebilirler bu tür sorunlarla karşılaşmamak için sağlam hosting veya sunucularda web sayfanızı barındırmalısınız.

Breadcrumbs(Navigasyon Menü):

Web Sitenize gelen kullanıcıların kaybolmadan sitenizde zaman geçirmeleri , ziyaretçiyi sitede uzun süre tutmak için önemli bir unsurdur.Ziyaretçi her zaman hangi içerik ve kategoride olduğunu sayfada rahatlıkla görebilmelidir.

Site Tasarımı:

Web sitenizin arayüzü (tasarımı)  ne kadar sade,anlaşılır ve göz yormayan bir yapıya sahip ise ve içeriğinizde faydalı ise ziyaretçiyi sitede tutmanız kolay olacaktır.

Ziyaretçilerin İlgisini Çekme:

Sitenize son yazılar , bunlarada göz atabilirsiniz  ve benzer yazılar gibi özellikler ekleyerek sitenizde bulunan içeriklerinizi ziyaretçiye ne kadar yansıtabilirseniz , ziyaretçileri diğer içeriklere yönlendirerek web sayfanızda gezinmesini sağlayabilirsiniz. Ziyaretçiyi sitede tutmak istiyorsanız ilgisini çekmeniz gerekmektedir.    kurumsal seo danışmanlığı

Güncellik:

Web sayfanızı sürekli olarak güncellemeniz ( içerikler girmeniz ) ziyaretçiyi sitenize abone haline getirerek sürekli olarak web sitenizi ziyaret etmesini ve yenilikleri takip etmesini sağlamaktadır.Güncellikten uzak olan faydalı web sayfalarıda vardır mutlaka fakat potansiyeli arttırmak ve en önemlisi ziyaretçileri sitede tutabilmek için güncellik çok önemlidir.

dijital pazarlama

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Gizli Kalacaktır. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.
Bazı HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>